Co byste měli vědět o svých lektorech...

www.331.cz/10-veci-ktere-byste-meli-vedet-o-svych-lektorech/ 

Proč výuka neprobíhá formou jednotlivých hodin, ale fomou uceleného kurzu, proč nemohu chodit na hodiny, kdy se mi to hodí?

Protože bych se s Vámi v rámci výuky ráda zdokonalovala a stavěla na základech tak, abychom společně dokázaly tančit. To nelze, pokud na výuku nebudete chodit pravidelně.

Proč musím platit celý kurz dopředu a ne třeba každou hodinu?

Protože si pro pořádání pronajímám taneční sál a nájemné musím platit bez ohledu na to, kolik tanečnic přijde na hodinu. Protože z vlastní zkušennosti vím, že pokud nebudu mít zaplacený celý kurz, na polovinu hodin nepřijdu. A pokud dopředu nevím, kolik lidí přijde, nemohu si dlouhodobě dovolit taneční sál pronajímat. Hledám vhodné řešení, pokud ze závažných důvodů nemůžete přijít, abyste nepřišly o výuku. O tom vás budu informovat.

Jak mám přijít na hodinu oblečená? Je nutné mít odhalené bříško, pokud se na to necítím?

Na první hodiny je vhodné přijít v pohodlném oblečení - legíny, tričko (nejlépe obtažené, aby byly vidět pohyby), kolem boků šátek, který zdůrazní pohyby boků. Není nutné investovat do speciálního oblečení. Rozcvičky budou probíhat čásečně i na zemi, proto je důležité, abyste se cítily pohodlně. V průběhu kurzu si určitě najdete svůj styl a zalíbí se vám třeba tréninkové sukýnky, penízkové šátky, pásy nebo taneční sukně. Je jen na vás, zda chcete či nechcete mít v průběhu výuky odhalené bříško. Často si určitě budeme ukazovat prvky na holém bříšku, ale choďte klidně na hodiny v delším tričku nebo tílku, pokud se tak cítíte pohodlněji. Já sama ze zdravotních důvodů raději trénuji se zakrytými zády.

A co boty? Jaké budu na tančení potřebovat?

Na hodiny můžete chodit buď bosky nebo můžete nosit ponožky nebo taneční piškoty. Uvidíte v čem vám bude nepohodlněji. Vystupuje se obvykle bosky, pouze pokud vystupujete na povrchu, kde byste si mohly poranit nohy, můžete mít taneční piškoty, které by ale měly ladit s kostýmem nebo by měly být v tělové barvě, aby pozornost diváků nesklouzávala právě na vaše boty. Některé tance (zvlášťě folklórní) je možné tančit i v tanečních botkách s podpatkem.

Musím si hned pořizovat taneční kostým? Budu vystupovat?

Není nutné si pořizovat hned taneční kostýmy, uvidíte, že i zde určitě časem naleznete svůj styl. Vystupující si obvykle kostýmy šetří pouze na vystoupení, pokud ale zatím nevystupujete nebo vystupovat nechcete, možná si budete chtít kostým užít alespoň na hodinách, i to je možné, i když to není vždy nejpohodlnější. Pokud budete chtít, určitě příležitost pro veřejné vystoupení mít budete. Já sama pořádám orientální absolventské večírky, kde budete moci svým blízkým ukázat, co jste se naučily. A pokud se budete chtít dále zdokonalovat, jistě přijdou i další příležitosti.

Nemám ideální postavu a není mi 20. Je pro mě orientální tanec vhodný?

Na orientálním tanci je úžasné to, že ho může tančit každá žena bez ohledu na věk nebo postavu. Já sama znám desetileté holčičky, které tančí, dívky na střední škole, dospělé ženy, ženy v těhotenství a po porodu, ženy ve středním věku a dokonce i ženy, kterým je přes 60 či 70 let. Stejně tak nezáleží vůbec na postavě, protože každá v sobě máme něco krásného a díky nedokonalostem našeho těla mohou vyniknout některé pohyby jinak než u jiných tanečnic. A tím bude váš tanec osobitý. Velmi štíhlé ženy budou mít výraznější vlny tělem a více na nich vyniknou vlnivé pohyby. Plnější ženy se zase budou moci chlubit krásně roztřeseným shimmy. Samozřejmě v závislosti na věku a postavě pak volíme oblečení jak na trénink, tak na vystoupení. Na orientálním tanci miluji hlavně to, že každá žena při něm zkrásní, začne se mít více ráda a začne se lépe cítit ve vlastním těle, ať je jakékoli. Přibyde jí zdravé sebevědomí, zlepší se jí postavení těla a zpevní se jí svaly, což jistě ocení nejen při tanci, ale i v běžném životě.

Jak budou vypadat hodiny?

Na začátku každé hodiny bude krátké rozcvičení a protažení. Hodiny budou zakončené uvolněním a protažením namáhaných partií. Hodiny se budou lišit podle pokročilosti. V začátečnickém kurzu se naučíme základy držení těla, jednotlivé prvky a v druhé polovině kurzu je spojíme do jednoduché choreografie na hudbu. V pokročilých kurzech se budeme dále učit nové prvky, kombinace, práci s prostorem, výrazem, budeme zkoušet různé styly orientálního tance (jaké to jsou, se dočtete v sekci o tanečních stylech). Budeme se učit poznávat různé styly hudby, naučíme se hudební rytmy, budeme používat taneční rekvizity jako je závoj, vějíře, hůlky, křídla. Pokud budeme chtít společně vystupovat, dozvíte se také informace o kostýmech, přípravě na vystoupení, pódiovém líčení a úpravě zevnějšku.

Je orientální tanec vhodný v těhotenství a po porodu?

Orientální tanec je rozhodně jednou z velmi prospěšných pohybových aktivit v době těhotenství a po porodu. Jako u každého jiného sportu ale není doporučováno začínat s ním právě v době těhotenství. Já sama jsem tančila téměř do porodu a i krátce po něm jsem opět začala. Záleží ale na každé ženě, jak se cítí. Samozřejmostí je (zejména v pokročilém stupni těhotenství) zklidnění tance a vynechání některých prvků. V průběhu celého těhotenství vám může orientální tanec (zejména některé prvky) zmírnit bolesti v zádech a ulevit od pnutí a bolesti z cvičných kontrakcí. Zde mluvíme ale pouze o situaci, kdy těhotenství probíhá naprosto fyziologicky a těhotná žena nemá žádné problémy. V opačném případě je třeba vše konzultovat s ošetřujícím lékařem. Zároveň musím uvést, že toto jsou mé vlastní zkušennosti, další tanečnice mohou mít zcela odlišné, proto, prosím, vnímejte samu sebe jako jedinečnou osobnost a nesrovnávejte se s nikým jiným. Tančete pouze, pokud to vám i vašemu miminku je příjemné, a ostatní tanečnice berte pouze jako inspiraci.